২৪ ঘণ্টা ফ্ৰীজ জ্বলাই ৰাখিব লাগেনে? এই বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ টিপছ এতিয়াই জানি লওক

২৪ ঘণ্টা ফ্ৰীজ জ্বলাই ৰাখিব লাগেনে? এই বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ টিপছ এতিয়াই জানি লওক

আজিকালি প্ৰায় প্ৰতিটো ঘৰতে ফ্ৰীজ পোৱা যায়। বেছিভাগ মানুহৰ ঘৰত গোটেই দিনটো ফ্ৰীজ জ্বলি থাকে। বহুতে ফ্ৰীজটো কিছু সময় অন কৰি ৰাখি ১-২ ঘণ্টা বন্ধ কৰি ৰাখে।

এনে পৰিস্থিতিত বহুতৰে মনত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন উত্থাপন হয়, গোটেই দিনটো ফ্ৰীজটো চলাব লাগে নে কিছু সময়ৰ বাবে বন্ধ কৰি ৰাখিব লাগে?

ফ্ৰীজটো এনেদৰে ডিজাইন কৰা হৈছে যে ইয়াক বহু ঘণ্টা ধৰি চলাব পৰা যায়। ২৪ ঘণ্টা ধৰি অবিৰতভাৱে ফ্ৰীজ চলাবলৈ কোনো সমস্যা নহয়।

গোটেই বছৰটো ফ্ৰীজটো বন্ধ নহ’লেও কোনো সমস্যা নাই। কিন্তু ফ্ৰীজত যান্ত্ৰিক সমস্যা হ’লে বা চাফা কৰিব লগা হ’লে বন্ধ কৰিব লাগিব হ’ব

কিন্তু যদি ফ্ৰীজটো ২-৩ ঘণ্টা, বা গোটেই দিনটোত কেইবাবাৰো বন্ধ কৰি ৰাখে তেন্তে ফ্ৰীজটো ভালদৰে ঠাণ্ডা হ’ব নোৱাৰিব। যাৰ বাবে ভিতৰৰ খাদ্য নষ্ট হ’ব পাৰে।

গতিকে বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ইয়াক ২৪ ঘণ্টা ধৰি ৰাখিব লাগে। ফ্ৰীজটো কেতিয়াবা বন্ধ কৰি ৰাখিলে সমস্যাটো বৃদ্ধি পায়।

ফ্ৰীজ কেতিয়া বন্ধ কৰিব? যদি আপুনি বহুদিন ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈ ওলাই যায় তেন্তে বন্ধ কৰিব পাৰে। কিন্তু গতিকে দিনটোত ১-২ ঘণ্টা ৰৈ লাভ নাই। (চিহ্ন ছবি)

ইয়াৰ ফলত ফ্ৰীজৰ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে। এসপ্তাহৰ বাবে ক’ৰবালৈ গ’লে ফ্ৰীজ বন্ধ কৰিব পাৰে। আজিৰ ফ্ৰীজত অটোমেটিক অফ বা অটোকাট ফিচাৰ আছে।

আজিকালি ফ্ৰীজবোৰ নিৰ্দিষ্ট উষ্ণতালৈ ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বন্ধ হৈ যায়। তাৰ পিছত কম্প্ৰেছাৰ বন্ধ হৈ যায়। এইদৰে বিদ্যুৎ ৰাহি হয়। তাৰ পিছত পুনৰ শীতল কৰাৰ প্ৰয়োজন হ’লে কম্প্ৰেছাৰটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আৰম্ভ হয়।

পুনৰ শীতল কৰাৰ প্ৰয়োজন হ’লে কম্প্ৰেছাৰটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আৰম্ভ হএই প্ৰতিবেদন বিশুদ্ধ তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। কিন্তু যদি ফ্ৰীজত কোনো যান্ত্ৰিক সমস্যা বা দোষ থাকে তেন্তে ফ্ৰীজটো আৰম্ভ কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞ মেকানিকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে।

এই প্ৰতিবেদন বিশুদ্ধ তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। কিন্তু যদি ফ্ৰীজত কোনো যান্ত্ৰিক সমস্যা বা দোষ থাকে তেন্তে ফ্ৰীজটো আৰম্ভ কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞ মেকানিকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *