নাৰিকলৰ গাখীৰৰ উপকাৰিকা কি জানেনে?

নাৰিকলৰ গাখীৰৰ উপকাৰিকা কি জানেনে?

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ কৰি ৰখালৈকে হাজাৰ হাজাৰ সমস্যাৰ সমাধান নাৰিকলৰ গাখীৰত লুকাই থাকে!

কিন্তু তামোলৰ গাখীৰেই খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰা বস্তু নহয়। ইয়াত কেইবাটাও প্ৰয়োজনীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। বিভিন্ন ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, ফেটি এচিড আৰু প্ৰটিনৰ পৰিমাণ বেছি হোৱাৰ বাবে নাৰিকল গাখীৰ আমাৰ স্বাস্থ্য, ছাল আৰু চুলিৰ সমস্যা নিৰাময় কৰিব পাৰে। নাৰিকলৰ গাখীৰৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে চাওক।পুষ্টিকৰ নাৰিকল গাখীৰত ভিটামিন চি, ই,বি১,বি৩,বি৫ আৰু বি৬,আইৰণ,চেলেনিয়াম,কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম আদি পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি থাকে, যিয়ে আমাৰ শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

নাৰিকল গাখীৰত থকা ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত ল’ৰিক এচিড নামৰ এক প্ৰকাৰৰ ফেটি এচিড থাকে, যিটো শৰীৰত মনোল’ৰিনলৈ ৰূপান্তৰিত হয়। মনোল’ৰিনৰ এন্টিবেক্টেৰিয়েল, এন্টিভাইৰেল আৰু এন্টিফাংগেল গুণ আছে। যাৰ বাবে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয়। পাচনত সহায়ক নাৰিকলৰ গাখীৰত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ থাকে, যাৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য ৰোধ হয় আৰু পাচনত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে, যিয়ে আন্ত্ৰিক অংশত থকা ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াক হত্যা কৰে আৰু উপকাৰী বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰে। হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ নাৰিকল গাখীৰত থকা স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিয়ে এল ডি এল (বেয়া) কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু এইচ ডি এল (ভাল) কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে। ফলত হৃদযন্ত্ৰ সুস্থ হৈ উঠে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত পটাছিয়াম থাকে, যিয়ে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে।

প্ৰদাহ কমায়

নাৰিকলৰ গাখীৰত এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যিয়ে শৰীৰৰ প্ৰদাহ কমায়। শৰীৰত দীৰ্ঘদিনীয়া প্ৰদাহ হ’লে বাতবিষ, হৃদৰোগ, কেন্সাৰ আদি বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। নাৰিকল গাখীৰত থকা এন্টিঅক্সিডেন্টে প্ৰদাহ কমোৱাত সহায় কৰে। ছাল আৰু চুলি সুস্থ কৰি ৰাখে নাৰিকল গাখীৰত থকা ল’ৰিক এচিডে ছালখন আৰ্দ্ৰ কৰি ছাল শুকান হোৱাত সহায় কৰে। ইয়াত ভিটামিন চি আৰু ইৰ পৰিমাণে ছালৰ ক্ষতি ৰোধ কৰে। লগতে নাৰিকল গাখীৰত থকা স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিয়ে চুলিৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰে আৰু চুলি সৰা কমায়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *