খাদ্যই প্ৰজনন ক্ষমতাত কেনে প্ৰভাৱ পেলায় জানি লওক

খাদ্যই প্ৰজনন ক্ষমতাত কেনে প্ৰভাৱ পেলায় জানি লওক

মহিলা আৰু পুৰুষৰ শাৰীৰিক সংগমৰ ফলত মানুহৰ ভ্ৰূণৰ নিষেচন হয়। এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ পিছত প্ৰসৱৰ জৰিয়তে সন্তান জন্ম হয়। পুৰুষ আৰু মহিলাৰ বয়স, দুৰ্বল জীৱনশৈলী, যৌন সংক্ৰমণৰ ইতিহাস আদিয়ে প্ৰজনন ক্ষমতাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। প্ৰজনন বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে কিছুমান খাদ্যাভ্যাসৰো প্ৰভাৱ পৰে।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে খাদ্যই আপোনাৰ ডিম্বাশয় আৰু প্ৰজনন ক্ষমতাত প্ৰভাৱ পেলায়। সাধাৰণতে ভাল চৰ্বি বিশেষকৈ মাছ আৰু এভোকেডোৱে আপোনাৰ ডিম্বাশয়ক উদ্দীপিত কৰাত সহায় কৰে। আনহাতে চৰ্বি বিশেষকৈ ৰঙা মাংস আৰু ভজা খাদ্যই আপোনাৰ ডিম্বাশয়ত কণীৰ উৎপাদন হ্ৰাস কৰে। এইবোৰৰ উপৰিও শস্য আৰু প্ৰটিনযুক্ত খাদ্যই প্ৰজনন তন্ত্ৰতো প্ৰভাৱ পেলায়। বিশেষজ্ঞসকলেও কয় যে আপুনি নিয়মিতভাৱে কেনেকৈ খায়, কেনেধৰণৰ খাদ্য খায়, কি পান কৰে সেইবোৰো গৰ্ভাৱস্থাত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইবোৰে আপোনাৰ প্ৰজনন ক্ষমতাত নাটকীয়ভাৱে প্ৰভাৱ পেলায়।

পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে খাদ্য গ্ৰহণ নকৰা
কেতিয়াবা কৰ্মৰ মানসিক চাপৰ বাবে দুপৰীয়াৰ আহাৰ খাবলৈ পাহৰি যায়। কিন্তু এই অভ্যাসে আপোনাৰ প্ৰজনন ক্ষমতাত গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে খাদ্য গ্ৰহণ নকৰাৰ ফলত পুষ্টিহীনতা হয়। হেঁচাও আছে। মুঠতে শৰীৰত যথেষ্ট মানসিক চাপ থাকে, যাৰ ফলত প্ৰজনন ক্ষমতাত প্ৰভাৱ পৰে। কণী উৎপাদনৰ বাবে শৰীৰত পুষ্টিকৰ উপাদানৰ প্ৰয়োজন। এই কাৰণতে বিশেষজ্ঞসকলে উৰ্বৰতা বৃদ্ধিৰ বাবে পুষ্টিকৰ খাদ্য খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। লগতে তেওঁলোকৰ সংগীক একে খাদ্য খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

খাদ্য এলাৰ্জী
খাদ্য এলাৰ্জীয়ে প্ৰজনন ক্ষমতাতো প্ৰভাৱ পেলায়। কাৰণ কিছুমান এলাৰ্জী থাকে যিয়ে শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি কৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে আচলতে খাদ্যৰ প্ৰতি এলাৰ্জিৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ ফলত এনে হয়। সেয়েহে বিশেষজ্ঞসকলে প্ৰজনন ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ বাবে এলাৰ্জীৰ সৃষ্টি কৰা খাদ্যৰ পৰিৱৰ্তে পুষ্টিকৰ খাদ্য খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

প্লাষ্টিকৰ পাত্ৰত খোৱা
বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে প্লাষ্টিকৰ পেকেটত থকা যিকোনো খাদ্য খোৱাৰ আগতে সাৱধান হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যিহেতু এই পেকেটবোৰত ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে, সেয়েহে ই প্ৰজননত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। গতিকে এই খাদ্যবোৰ যিমান পাৰি খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক।

বনৌষধি ঔষধ গ্ৰহণ কৰা
বহুতে ভাবে যে বনৌষধি ঔষধ সেৱন কৰাটো বহুত ভাল কাৰণ ই প্ৰাকৃতিক আৰু স্বাস্থ্যকৰ। বিভিন্ন ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পায়। এই সন্দৰ্ভত বিশেষজ্ঞসকলে কয়, আচলতে নাটক নাই যদিও ফলিক এচিডযুক্ত খাদ্য খালে ভাল। মনত ৰাখিব, প্ৰজনন সমস্যাত ভুগি থকাসকলৰ বাবে ফলিক এচিড গ্ৰহণ কৰাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। শৰীৰৰ সঠিক কাম-কাজৰ বাবে ই অতি প্ৰয়োজনীয়। একে সময়তে স্বাস্থ্যসন্মত আৰু সুষম খাদ্য, বিশেষকৈ ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি, ফলমূল, শাক-পাচলি ইত্যাদি সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

মাছ আৰু শাক-পাচলি বেছিকৈ খাব
২০১৮ চনত জাৰ্নেল অৱ হিউমেন ৰিপ্ৰডাকচনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে খাদ্য গ্ৰহণ কৰা মহিলাসকলে খাদ্য গ্ৰহণ নকৰা মহিলাসকলতকৈ গৰ্ভধাৰণ আৰু সন্তান জন্ম দিয়াৰ সম্ভাৱনা ৬৫ৰ পৰা ৬৮ শতাংশ বেছি। এই ক্ষেত্ৰত অৱশ্যে বিশেষজ্ঞসকলে স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি, সতেজ ফল-মূল, শস্য, দালি, মাছ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। এটা নিৰ্দিষ্ট ডায়েট প্লেনৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অতিমাত্ৰা খাব লাগিব। ইয়াৰ বিপৰীতমুখীও হ’ব পাৰে।

অজৈৱিক খাদ্য খোৱা
জৈৱিকভাৱে সমৃদ্ধ খাদ্যই প্ৰজনন সুস্থ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে। বিশেষজ্ঞসকলে এই ক্ষেত্ৰত জৈৱিক দুগ্ধজাত সামগ্ৰী পছন্দ কৰে। তেওঁলোকে কয় যে অজৈৱিক গাখীৰৰ সামগ্ৰী খালে আপোনাৰ ডিম্বাশয়ত প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াৰ ফলত প্ৰজনন ক্ষতি হয়। ২০০৭ চনত জাৰ্নেল অৱ হিউমেন ৰিপ্ৰডাকচনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে কম চৰ্বিযুক্ত দুগ্ধজাত সামগ্ৰী যেনে স্কিম মিল্ক আৰু দৈতকৈ কম চৰ্বিযুক্ত গাখীৰ আৰু আইচক্ৰীম প্ৰজননৰ বাবে ভাল।

অত্যধিক কেফেইন সেৱন
গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিলে অত্যধিক কেফেইন সেৱন নকৰিব। লেন্সেট আলোচনীত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যিসকল মহিলাই দিনটোত একাপতকৈ অধিক কফি খায়, তেওঁলোকে কম পান কৰা মহিলাসকলতকৈ আগতে গৰ্ভধাৰণ কৰে। মনত ৰাখিব, কেফেইন কেৱল কফিতে নহয়, চোডা, চকলেট আৰু এনাৰ্জি ড্ৰিংকছতো থাকে। গতিকে বহু সময়ত ইচ্ছা কৰিলেও কেফেইন খাবলৈ নিজকে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰি। গতিকে যদি আপুনি গৰ্ভধাৰণ কৰিব বিচাৰে তেন্তে আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাসত কিছু পৰিৱৰ্তন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইচ্ছা কৰিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শও ল’ব পাৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *