আপোনাৰ শিশুটিৰ স্মৃতিশক্তি দুগুণ হাৰত বৃদ্ধি পাব! মাত্ৰ এই ৭ টা ডাঙৰ কৌশল ব্যৱহাৰ কৰক!

আপোনাৰ শিশুটিৰ স্মৃতিশক্তি দুগুণ হাৰত বৃদ্ধি পাব! মাত্ৰ এই ৭ টা ডাঙৰ কৌশল ব্যৱহাৰ কৰক!

যিকোনো ঘৰতে সন্তান জন্ম হোৱাৰ পিছত পিতৃ-মাতৃয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ চিন্তাত ভুগিবলগীয়া হয়। ইয়াৰ ভিতৰত পিতৃ-মাতৃক খেদি ফুৰা আটাইতকৈ ডাঙৰ চিন্তাটো হ’ল শিশুক মেধাৱী কৰাৰ চিন্তা বা স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰাৰ চিন্তা। সময়ত শিশুক বুদ্ধিমান বা প্ৰতিভাশালী কৰি তোলা নহ’লে পিছলৈ বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

প্ৰতিভাৰ অভাৱৰ বাবেও বহু ক্ষেত্ৰত শিশুৱে হীনমন্যতাত ভুগিবলগীয়া হয়। বহু ক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে শিশুৱে স্মৃতিশক্তিহীনতাৰ বাবে পঢ়া ভালকৈ মনত পেলাব নোৱাৰে। ফলত তেওঁলোকৰ প্ৰতিভাৰ অভাৱ। কিন্তু সকলো ক্ষেত্ৰতে শিশুৰ স্মৃতিশক্তি সমান নহয়, গতিকে এই সমস্যা স্বাভাৱিক। গতিকে আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি শিশুটিৰ স্মৃতিশক্তি চোকা কৰাৰ কৌশলসমূহ আপোনালোকৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ ওলাইছো।

১) শিশুক সদায় যিকোনো কথা জানিবলৈ আগ্ৰহ জগাই তুলিবলৈ প্ৰশ্ন কৰিবলৈ শিকাওক। শিশুৱে যিমানেই প্ৰশ্ন কৰে সিমানেই কিবা এটা জানিবলৈ আৰু বুজিবলৈ গভীৰভাৱে শিকে। ই শিশুৰ স্মৃতিশক্তি মজবুত কৰিব।

২) শিশুৱে শিকি থকা বস্তুবোৰৰ পৰা ছন্দ আদি বনাবলৈ শিকাওক। কিন্তু মানুহৰ মগজুৱে সংগীতৰ আৰ্হি ভালদৰে মনত ৰাখিব পাৰে। এই পদ্ধতিয়ে আপোনাৰ স্মৃতিশক্তি চোকা কৰি ৰখাতো সহায় কৰিব।

৩) শিশুৰ স্মৃতিশক্তি উন্নত কৰিবলৈ নিয়মিতভাৱে পুথিভঁৰাল আৰু সংগ্ৰহালয়লৈ লৈ যাওক আৰু নতুন নতুন কথা শিকাই থাকিব। কেতিয়াও তেওঁক এটা ঠাইত বহিবলৈ শিকাব নালাগে। নিয়মিতভাৱে তেওঁক কিতাপ পঢ়িবলৈ শিকাওক আৰু বিভিন্ন ঠাইলৈ গৈ সকলোবোৰ অন্বেষণ কৰক।

৪) প্ৰয়োজনীয় কিন্তু আপোনাৰ সন্তানৰ লগত আলোচনা কৰিব লাগিব যাতে তেওঁ নিজৰ বুদ্ধিমত্তা আৰু মতামত সহজে প্ৰকাশ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকৰ চিন্তাধাৰা উন্নত কৰাৰ উপৰিও তেওঁলোকৰ স্মৃতিশক্তি বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পাব। এই পদ্ধতিয়ে আপোনাৰ শিশুটি ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে স্মাৰ্ট হোৱাতো সহায় কৰিব।

৫) শিশুক যেতিয়াই কিবা শিকাব তেতিয়াই ছবি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সদায় চেষ্টা কৰক। শিশুৱে ছবি দেখুৱালে যিকোনো বস্তু ভালদৰে মনত ৰাখিব পাৰে। গতিকে এতিয়াৰ পৰা এই পদ্ধতিটো চেষ্টা কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

৬) শিশুৱে পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যৰ পৰা কিবা এটা শিকিবলগীয়া থাকে। তেওঁলোকে যি শিকে, সেই বিষয়ে সদায় তেওঁলোকক প্ৰশ্ন কৰক আৰু তেওঁলোকে কি শিকিলে জানি লওক! তেতিয়া তাত যিকোনো বস্তু উতলিবলৈ কৰা প্ৰচেষ্টা পোহৰলৈ আহিব।

৭) শিশুটিক নিয়মিতভাৱে শাৰীৰিক ব্যায়াম আৰু যোগ ব্যায়ামত অংশগ্ৰহণ কৰাব পাৰে। যদি আপুনি শাৰীৰিক ব্যায়াম কৰে তেন্তে আপোনাৰ মন আৰু শৰীৰ দুয়োটা ভাল, গতিকে পিতৃ-মাতৃ হিচাপে এই বিষয়টোৰ ওপৰত চকু ৰাখিব লাগিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *